پنجشنبه 22 آذر 1397   09:34:54
نگاهی بر سوابق و تجربیات شهردار قمسید مرتضی سقائیان نژاد اصفهانی در بهمن ماه سال ۱۳۳۲ درخانواده ای مذهبی و متدین در محله جویباره اصفهان چشم به جهان گشود. پدر و مادر وی در سفر عتبات عالیات بودند که ایشان در شهر نجف اشرف و در خانه عالم زاهد آیت الله سید علی فانی از علمای بزرگ اصفهان که مقیم نجف اشرف بودند به دنیا آمد. پدر وی در ابتدا به کار کیش بافی یا پارچه بافی مشغول بود اما سال های بعد با ورود ماشین آلات نساجی و عدم توان رقابت با تکنولوژی جدید ورشکست شد و به دامپروری روی آورد. سید مرتضی از همان دوران کودکی در کنار پدر مشغول به کار شد و مشقت و سختی کار را تجربه کرد.

تحصیلات ابتدایی را در دبستان سپهر و دوران راهنمایی و دبیرستان را در مدرسه هاتف گذراند. پدر وی که از معتمدین محل محسوب میشد مسئولیت هیئت محل را نیز بر عهده داشت. خمیر مایه اعتقادی وی از همان دوران کودکی و نوجوانی و با شرکت در جلسات مذهبی شکل گرفت.

 سید مرتضی در کنار تحصیل و کار, از ورزش نیز غافل نبود و به طور مستمر به کنگفو, کشتی, ورزش های باستانی, فوتبال و دومیدانی می پرداخت. به منظور تکمیل زبان انگلیسی در ایام جوانی به صورت مداوم به انجمن ایران و آمریکا که در محل خیابان عباس آباد کنونی واقع بود میرفت و این مبنایی شد برای ادامه تحصیلات در خارج از کشور. به همین منظور در امتحانات اعزام دانشجو به خارج از کشور شرکت کرده و جزء پنج درصد قبولی ها از طریق وزارت علوم اعلام نهایی گردید. در سن ۱۹ سالگی راهی آمریکا شد و در ابتدا وارد دانشگاه کلرادو شد. سید مرتضی در آمریکا نیز در کنار تحصیل مجبور بود به تنهایی هزینه شخصی خود را تامین کند.

 وی در کنار تحصیل و کار از فعالیت های فرهنگی غافل نبود و در همان ایام جزء فعالین انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا و کانادا بود. بعد از دو سال به منظور حضور در محیط علمی قوی تر و بهره بردن از اساتید متخصص وارد دانشگاه ایالتی کنتاکی شد. وی در تمام مدت تحصیل مشغول به کار های مختلفی از قبیل توزیع  روزنامه,  کار در رستوران و انبار داری بود تا بتواند هزینه های زندگی و تحصیل خود را فراهم کند. بعد از اخذ مدرک لیسانس بلافاصله وارد مقطع فوق لیسانس میشود. همزمان با قبولی در مقطع فوق لیسانس دیگر مجبور به کار در محیط بیرون از دانشگاه نبود و در همان دانشگاه برای امرار معاش به کارهای تخصصی در آزمایشگاه و یا به عنوان حل تمرین دروس مشغول شد. سید مرتضی در راستای فعالیت های فرهنگی و سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا و کانادا , هر هفته دو ساعت برنامه در کانال تلویزیونی محلی پخش می کرد.

بعد از اخذ مدرک فوق لیسانس در سال ۱۳۵۶ به وطن مراجعت می کند. در ایران مدتی به استخدام شرکت نفت آبادان درآمد و بعد از آن در سازمان انرژی اتمی در تهران مشغول به کار شد اما چون  محیط آنجا با روحیاتش سازگار نبود به شرکت ذوب آهن اصفهان می پیوندد و تا آخر بهمن ۵۶ در آنجا می ماند. سید مرتضی از تاریخ ۱۵ فروردین ۱۳۵۷ به عضویت هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در می آیدو در همین سال ازدواج می کند. حاصل این ازدواج ۶ فرزند می باشد.

با پیروزی انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۵۸ و همزمان با انقلاب فرهنگی و به تبع آن تعطیلی دانشگاه ها در جهاد دانشگاهی به فعالیت مشغول شد و مسئولیت کمیته برق جهاد دانشگاهی را تا اوایل سال ۱۳۶۰ برعهده گرفت. شروع کار اجرایی وی را باید از این سال قلمداد کرد. بعد از آن به سمت معاونت اداری و مالی دانشگاه صنعتی منصوب می شود. یک سال بعد با توجه به شرایط خاص دانشگاه اصفهان با حکم وزیر فرهنگ و آموزش عالی, محمد علی نجفی, وهمزمان با اینکه عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان بود, به سمت ریاست دانشگاه اصفهان و علوم پزشکی در می آید. یعنی جوان ترین رئیس دانشگاه در تاریخ ایران. خیلی از اساتید و حتی دانشجویان از نظر سنی از او بزرگتر بودند. این سال همزمان است با تغییر و تحولات بنیادین در دانشگاه ها و جوّ بسیار ملتهب و پرفشار آن روزهای جامعه.

در سال ۱۳۶۴ برای ادامه تحصیلات در مقطع دکتری مجددا عازم آمریکا شد و توانست در مدت ۳.۵ سال مدرک دکتری خود را در رشته مهندسی برق - گرایش ماشین های الکتریکی - از دانشگاه ایالتی کنتاکی دریافت کند. دکتر سقائیان نژاد در سال ۱۳۶۸ به وطن بر میگردد و بعد از چند ماه در مهرماه سال ۶۸ به ریاست دانشگاه صنعتی اصفهان منصوب می گردد. در طول مدت ۸.۵ سال ریاست ایشان بر دانشگاه صنعتی اصفهان, تحولات عظیمی در جنبه های مختلف علمی, تحقیقاتی, عمرانی و غیره رخ داد و حقیقتاً این دانشگاه دوران اوج شکوفایی و پیشرفت خود را در این دوران تجربه کرد.

در سال ۱۳۷۰ و با همت تنی چند از دوستان و همفکرانش, جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان را بنا نهاد و از آن زمان تا کنون دبیر این تشکل فرهنگی - سیاسی می باشد. همچنین ایشان به مدت ۱۰ سال مسئولیت گروه زبان دان های آفریقای سیاه بعثه مقام معظم رهبری را به عنوان مبلغ بر عهده داشت.

 در دی ماه سال ۱۳۷۶ و بعد از گذشت بیش از ۸.۵ سال و با روی کار آمدن دولت اصلاحات از ریاست دانشگاه بر کنار می شود. با اتمام دوران ریاست, ایشان تمرکز و توجه خود را بیش از پیش بر روی فعالیت های علمی و تحقیقاتی در محیط دانشکده معطوف می نماید.

در سال ۱۳۸۰ از طریق خیریه همدانیان ،ریاست هیات مدیره کارخانه سیمان اصفهان را به عهده می گیرد.

دکتر سقائیان در سال ۱۳۸۲ و بعد از انتخابات دومین دوره شورای اسلامی شهر به عنوان شهردار اصفهان انتخاب می گردد. از همان ابتدای کار رویکرد اصلی ایشان کاهش دیواربلند بی اعتمادی بین مردم و مسئولین بود که بعد از گذشت ۱۲ سال این دیوار کوتاه و کوتاه تر شده است. گواه این امر تلاش شبانه روزی و خدمات بی نظیر عمرانی, فرهنگی, اجتماعی, خدماتی و غیره با حمایت ها و پشتیبانی های مردمی است. افتتاح  پروژه های عمرانی متعدد از قبیل احیای میدان امام علی (ع), بزرگراه دو طبقه امام خمینی (اولین بزرگراه دو طبقه کشور), سالن های اجلاس سران کشورهای غیر متعهد, اتوبان ها و تقاطع های غیر همسطح و غیره در کنار فعالیت های فرهنگی از قبیل انتخاب اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام, برگزاری سالانه جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان, عقد قراردادهای خواهر خواندگی, احداث فرهنگسرا ها و سالن های متعدد ورزشی و . . . همه وهمه نشان از حجم وسیع و در عین حال متوازن از خدمات شهرداری در این مدت دارد.

دکتر سقائیان نژاد در سال ۱۳۸۶ به عنوان چهره ماندگار استان اصفهان معرفی شد. وی در کنار فعالیت های شبانه روزی در امور اجرایی و مدیریتی صاحب کرسی استادی دانشگاه نیز می‌باشد. حاصل فعالیت های علمی ایشان در دانشگاه هدایت پروژه های کارشناسی ارشد و دکتری دانشجویان, تالیف حدود ۷۰ مقاله در مجلات معتبر علمی خارجی و داخلی و ترجمه سه جلد کتاب در زمینه ماشین های الکتریکی می باشد. کتاب ترجمه ای ایشان در سال ۱۳۸۹ با عنوان "درایو های موتور سوئیچ رلکتانس" توانست عنوان کتاب "شایسته تقدیر" را در چهاردهمین دوره جایزه کتاب فصل جمهوری اسلامی ایران - از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - از آن خود کند. همچنین ایشان به عنوان رئیس هجدهمین کنفرانس مهندسی برق ایران در سال ۱۳۸۸ فعالیت کردند. ایشان از سال ۱۳۸۲ تا کنون به عنوان عضو هیئت امنای دانشگاه های اصفهان و صنعتی اصفهان می باشند. دکتر سقائیان نژاد عضو انجمن مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) می باشد. همچنین ایشان عضو هیئت تحریریه مجله علمی استقلال هستند.

تحصیلات

بورسیه وزارت علوم برای اعزام به خارج از کشور

دکترای تخصصی در رشته مهندسی برق ازدانشگاه ایالتی کنتاکی آمریکا

 (PHD)

رتبه علمی : استادتمام

مسلط به زبان انگلیسی و تا حدی عربی و فرانسه


فعالیت آموزشی
 الف) تدریس دروس در مقاطع کارشناسی ،کارشناسی ارشد و دکتری به مدت ۳۰ سال
ب ) استاد راهنما و مشاور و همچنین داوری در زمینه پایان نامه های کارشناسی ارشد ودکترای دانشجویان رشته برق

فعالیت تحقیقاتی و پژوهشی
الف) عضو اصلی هسته تحقیقات خودرو
باهمکاری ذوب آهن اصفهان SRMب) طراحی و ساخت موتور  

باهمکاری ذوب آهن اصفهان ACج) طراحی و ساخت کا نتکتورهای
باهمکاری فولاد مبارکه اصفهان DCد) طراحی و ساخت کانتکتورهای

هـ ) تحلیل و طراحی چرخ طیار جهت ذخیره انرژی
و ) طراحی و ساخت سیستم تعلیق الکترومغناطیس خودرو
ز) طراحی ماشین های خطی القایی
ح ) طراحی و ساخت ژنراتور خطی رلکتانسی
ط ) تحلیل وطراحی موتور القایی با یک روتور قفسه ای جدید
و..

مقالات علمی
الف ) دارای ۶۰ مقاله تحقیقاتی در رشته برق ،الکترونیک، قدرت و کنترل در مجلات علمی و معتبر داخلی و خارجی
ب ) دارای دهها رساله و گزارش علمی و پژوهشی

تألیفات
 ترجمه سه جلد کتاب در رشته برق – ماشین های الکتریکی


 

سوابق و تجربیات در زمینه های مدیریتی و اجرایی‌:
۱. ریاست دانشگاه صنعتی اصفهان به مدت ۸.۵ سال
۲. ریاست دانشگاه اصفهان و علوم پزشکی اصفهان به مدت ۴ سال
۳. معاونت مالی و اداری دانشگاه صنعتی اصفهان
۴. شهردار اصفهان از سال ۱۳۸۲ تا سال ۱۳۹۴
۵. عضو هیأت امناء دانشگاه اصفهان ازسال ۸۲ (ادامه دارد)
۶. عضو هیأت امناء دانشگاه صنعتی اصفهان ازسال ۸۲ (ادامه دارد)
۷. عضو شورای آموزش و پرورش استان اصفهان ازسال ۸۲ تاکنون
۸. عضو شورای آموزش و پرورش شهرستان اصفهان از سال ۸۲ تاکنون
۹. رییس هیأت امناء خانه ریاضیات اصفهان
۱۰. مدیر مسئول روزنامه فرهنگی ،اجتماعی اصفهان زیبا
۱۱. عضو شورای عالی فرهنگی اجتماعی استان اصفهان
۱۲. عضو گروه مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی به مدت سه سال
۱۳. رییس هیأت ممیزه دانشگاه صنعتی اصفهان به مدت ۸.۵ سال
۱۴. عضو هیأت امناء دانشگاه های منطقه مرکزی اصفهان به مدت ۴ سال
۱۵. دبیر هیأت امناء دانشگاه های صنعتی اصفهان و کاشان به مدت ۳سال
۱۶. عضو اصلی انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان اصفهان
۱۷. رییس شورای عالی دانشگاه و صنعت برق اصفهان
۱۸. عضو انجمن علمی ،تحقیقاتی IEEE
۱۹. عضو گروه برنامه ریزی آموزش عالی – برنامه اول توسعه
۲۰. دبیر فرهنگی منطقه مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا و کانادا به مدت ۲ سال
۲۲. عضو تیم سه نفری تدوین آیین نامه مالی و معاملاتی دانشگاه های کشور
۲۳. عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین کشور
۲۴. دبیر جامعه اسلامی مهندسین استان اصفهان
۲۵. قائم مقام شورای هماهنگی نیروهای انقلاب اسلامی استان اصفهان
۲۶. عضو بسیج مهندسین استان اصفهان
۲۷. مسئول مرکز پژوهشی قدرت دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان
۲۸. عضو شورای عالی ارتباط دانشگاه و صنعت کشور
۲۹. عضو تیم چهارنفری بررسی مؤسسات علمی – تحقیقاتی روسیه ،اوکراین ،روسیه سفید
۳۰. مسئول برگزاری دومین دوره المپیاد ورزشی خواهران کشور
۳۱. رییس هیأت مدیره سیمان اصفهان به مدت یکسال
۳۲. عضو هیأت امناء حضرت زینب در اصفهان
۳۳. عضوهیأت امناء و هیأت مدیره مؤسسه فرهنگی مذهبی امام خمینی (ره) و مصلی بزرگ اصفهان
۳۳. مسئول گروه برق جهاد دانشگاهی استان اصفهان به مدت ۲ سال
۳۴. عضو گروه سه نفری ستاد سازندگی و آموزش وزارت نیرو به مدت ۲ سال
۳۵. عضو هیأت تحریریه مجله علمی ،پژوهشی استقلال دانشگاه صنعتی اصفهان

سوابق بین المللی:

۱. ده سال اقامت درآمریکا جهت فعالیتهای علمی وتحقیقاتی.
۲. مسئول امور خاورمیانه و همچنین مسئول امور آفریقای بعثه مقام معظم رهبری بمدت ۱۰ سال.
۳. دبیر فرهنگی شاخه مرکزی انجمن دانشجویان آمریکا و کانادا به مدت ۲ سال .
۴. عضو واحد بین الملل بعثه مقام معظم رهبری به مدت ۱۰ سال
۵. نماینده وزارت فرهنگ و آموزش عالی در بررسی امور آموزشی کشورهای بلاروس ، روسیه و اوکراین.
۶. بررسی و تحقیق بر روی سازمانهای منطقه ای بالاخص سازمانهای منطقه اروپا و آتلانتیک.

کلیه حقوق این پایگاه متعلق شهرداری قم می باشد