۱۳۹۶ سه شنبه ۲ خرداد
هدر
نگاهي بر سوابق و تجربيات شهردار قم
نگاهي بر سوابق و تجربيات شهردار قم

سيد مرتضي سقائيان نژاد اصفهاني در بهمن ماه سال 1332 درخانواده اي مذهبي و متدين در محله جويباره اصفهان چشم به جهان گشود. پدر و مادر وي در سفر عتبات عاليات بودند كه ايشان در شهر نجف اشرف و در خانه عالم زاهد آيت الله سيد علي فاني از علماي بزرگ اصفهان كه مقيم نجف اشرف بودند به دنيا آمد. پدر وي در ابتدا به كار كيش بافي يا پارچه بافي مشغول بود اما سال هاي بعد با ورود ماشين آلات نساجي و عدم توان رقابت با تكنولوژي جديد ورشكست شد و به دامپروري روي آورد. سيد مرتضي از همان دوران كودكي در كنار پدر مشغول به كار شد و مشقت و سختي كار را تجربه كرد.

تحصيلات ابتدايي را در دبستان سپهر و دوران راهنمايي و دبيرستان را در مدرسه هاتف گذراند. پدر وي كه از معتمدين محل محسوب ميشد مسئوليت هيئت محل را نيز بر عهده داشت. خمير مايه اعتقادي وي از همان دوران كودكي و نوجواني و با شركت در جلسات مذهبي شكل گرفت.

 سيد مرتضي در كنار تحصيل و كار, از ورزش نيز غافل نبود و به طور مستمر به كنگفو, كشتي, ورزش هاي باستاني, فوتبال و دوميداني مي پرداخت. به منظور تكميل زبان انگليسي در ايام جواني به صورت مداوم به انجمن ايران و آمريكا كه در محل خيابان عباس آباد كنوني واقع بود ميرفت و اين مبنايي شد براي ادامه تحصيلات در خارج از كشور. به همين منظور در امتحانات اعزام دانشجو به خارج از كشور شركت كرده و جزء پنج درصد قبولي ها از طريق وزارت علوم اعلام نهايي گرديد. در سن 19 سالگي راهي آمريكا شد و در ابتدا وارد دانشگاه كلرادو شد. سيد مرتضي در آمريكا نيز در كنار تحصيل مجبور بود به تنهايي هزينه شخصي خود را تامين كند.

 وي در كنار تحصيل و كار از فعاليت هاي فرهنگي غافل نبود و در همان ايام جزء فعالين انجمن اسلامي دانشجويان آمريكا و كانادا بود. بعد از دو سال به منظور حضور در محيط علمي قوي تر و بهره بردن از اساتيد متخصص وارد دانشگاه ايالتي كنتاكي شد. وي در تمام مدت تحصيل مشغول به كار هاي مختلفي از قبيل توزيع  روزنامه,  كار در رستوران و انبار داري بود تا بتواند هزينه هاي زندگي و تحصيل خود را فراهم كند. بعد از اخذ مدرك ليسانس بلافاصله وارد مقطع فوق ليسانس ميشود. همزمان با قبولي در مقطع فوق ليسانس ديگر مجبور به كار در محيط بيرون از دانشگاه نبود و در همان دانشگاه براي امرار معاش به كارهاي تخصصي در آزمايشگاه و يا به عنوان حل تمرين دروس مشغول شد. سيد مرتضي در راستاي فعاليت هاي فرهنگي و سياسي انجمن اسلامي دانشجويان آمريكا و كانادا , هر هفته دو ساعت برنامه در كانال تلويزيوني محلي پخش مي كرد.

بعد از اخذ مدرك فوق ليسانس در سال 1356 به وطن مراجعت مي كند. در ايران مدتي به استخدام شركت نفت آبادان درآمد و بعد از آن در سازمان انرژي اتمي در تهران مشغول به كار شد اما چون  محيط آنجا با روحياتش سازگار نبود به شركت ذوب آهن اصفهان مي پيوندد و تا آخر بهمن 56 در آنجا مي ماند. سيد مرتضي از تاريخ 15 فروردين 1357 به عضويت هيئت علمي دانشگاه صنعتي اصفهان در مي آيدو در همين سال ازدواج مي كند. حاصل اين ازدواج 6 فرزند مي باشد.

با پيروزي انقلاب اسلامي و در سال 1358 و همزمان با انقلاب فرهنگي و به تبع آن تعطيلي دانشگاه ها در جهاد دانشگاهي به فعاليت مشغول شد و مسئوليت كميته برق جهاد دانشگاهي را تا اوايل سال 1360 برعهده گرفت. شروع كار اجرايي وي را بايد از اين سال قلمداد كرد. بعد از آن به سمت معاونت اداري و مالي دانشگاه صنعتي منصوب مي شود. يك سال بعد با توجه به شرايط خاص دانشگاه اصفهان با حكم وزير فرهنگ و آموزش عالي, محمد علي نجفي, وهمزمان با اينكه عضو هيئت علمي دانشگاه صنعتي اصفهان بود, به سمت رياست دانشگاه اصفهان و علوم پزشكي در مي آيد. يعني جوان ترين رئيس دانشگاه در تاريخ ايران. خيلي از اساتيد و حتي دانشجويان از نظر سني از او بزرگتر بودند. اين سال همزمان است با تغيير و تحولات بنيادين در دانشگاه ها و جوّ بسيار ملتهب و پرفشار آن روزهاي جامعه.

در سال 1364 براي ادامه تحصيلات در مقطع دكتري مجددا عازم آمريكا شد و توانست در مدت 3.5 سال مدرك دكتري خود را در رشته مهندسي برق - گرايش ماشين هاي الكتريكي - از دانشگاه ايالتي كنتاكي دريافت كند. دكتر سقائيان نژاد در سال 1368 به وطن بر ميگردد و بعد از چند ماه در مهرماه سال 68 به رياست دانشگاه صنعتي اصفهان منصوب مي گردد. در طول مدت 8.5 سال رياست ايشان بر دانشگاه صنعتي اصفهان, تحولات عظيمي در جنبه هاي مختلف علمي, تحقيقاتي, عمراني و غيره رخ داد و حقيقتاً اين دانشگاه دوران اوج شكوفايي و پيشرفت خود را در اين دوران تجربه كرد.

در سال 1370 و با همت تني چند از دوستان و همفكرانش, جامعه اسلامي مهندسين استان اصفهان را بنا نهاد و از آن زمان تا كنون دبير اين تشكل فرهنگي - سياسي مي باشد. همچنين ايشان به مدت 10 سال مسئوليت گروه زبان دان هاي آفريقاي سياه بعثه مقام معظم رهبري را به عنوان مبلغ بر عهده داشت.

 در دي ماه سال 1376 و بعد از گذشت بيش از 8.5 سال و با روي كار آمدن دولت اصلاحات از رياست دانشگاه بر كنار مي شود. با اتمام دوران رياست, ايشان تمركز و توجه خود را بيش از پيش بر روي فعاليت هاي علمي و تحقيقاتي در محيط دانشكده معطوف مي نمايد.

در سال 1380 از طريق خيريه همدانيان ،رياست هيات مديره كارخانه سيمان اصفهان را به عهده مي گيرد.

دكتر سقائيان در سال 1382 و بعد از انتخابات دومين دوره شوراي اسلامي شهر به عنوان شهردار اصفهان انتخاب مي گردد. از همان ابتداي كار رويكرد اصلي ايشان كاهش ديواربلند بي اعتمادي بين مردم و مسئولين بود كه بعد از گذشت 12 سال اين ديوار كوتاه و كوتاه تر شده است. گواه اين امر تلاش شبانه روزي و خدمات بي نظير عمراني, فرهنگي, اجتماعي, خدماتي و غيره با حمايت ها و پشتيباني هاي مردمي است. افتتاح  پروژه هاي عمراني متعدد از قبيل احياي ميدان امام علي (ع), بزرگراه دو طبقه امام خميني (اولين بزرگراه دو طبقه كشور), سالن هاي اجلاس سران كشورهاي غير متعهد, اتوبان ها و تقاطع هاي غير همسطح و غيره در كنار فعاليت هاي فرهنگي از قبيل انتخاب اصفهان به عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام, برگزاري سالانه جشنواره فيلم هاي كودكان و نوجوانان, عقد قراردادهاي خواهر خواندگي, احداث فرهنگسرا ها و سالن هاي متعدد ورزشي و . . . همه وهمه نشان از حجم وسيع و در عين حال متوازن از خدمات شهرداري در اين مدت دارد.

دكتر سقائيان نژاد در سال 1386 به عنوان چهره ماندگار استان اصفهان معرفي شد. وي در كنار فعاليت هاي شبانه روزي در امور اجرايي و مديريتي صاحب كرسي استادي دانشگاه نيز مي‌باشد. حاصل فعاليت هاي علمي ايشان در دانشگاه هدايت پروژه هاي كارشناسي ارشد و دكتري دانشجويان, تاليف حدود 70 مقاله در مجلات معتبر علمي خارجي و داخلي و ترجمه سه جلد كتاب در زمينه ماشين هاي الكتريكي مي باشد. كتاب ترجمه اي ايشان در سال 1389 با عنوان "درايو هاي موتور سوئيچ رلكتانس" توانست عنوان كتاب "شايسته تقدير" را در چهاردهمين دوره جايزه كتاب فصل جمهوري اسلامي ايران - از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي - از آن خود كند. همچنين ايشان به عنوان رئيس هجدهمين كنفرانس مهندسي برق ايران در سال 1388 فعاليت كردند. ايشان از سال 1382 تا كنون به عنوان عضو هيئت امناي دانشگاه هاي اصفهان و صنعتي اصفهان مي باشند. دكتر سقائيان نژاد عضو انجمن مهندسان برق و الكترونيك (IEEE) مي باشد. همچنين ايشان عضو هيئت تحريريه مجله علمي استقلال هستند.

تحصيلات

بورسيه وزارت علوم براي اعزام به خارج از كشور

دكتراي تخصصي در رشته مهندسي برق ازدانشگاه ايالتي كنتاكي آمريكا

 (PHD)

رتبه علمي : استادتمام

مسلط به زبان انگليسي و تا حدي عربي و فرانسه


فعاليت آموزشي
 الف) تدريس دروس در مقاطع كارشناسي ،كارشناسي ارشد و دكتري به مدت 30 سال
ب ) استاد راهنما و مشاور و همچنين داوري در زمينه پايان نامه هاي كارشناسي ارشد ودكتراي دانشجويان رشته برق

فعاليت تحقيقاتي و پژوهشي
الف) عضو اصلي هسته تحقيقات خودرو
باهمكاري ذوب آهن اصفهان
SRMب) طراحي و ساخت موتور  

باهمكاري ذوب آهن اصفهان ACج) طراحي و ساخت كا نتكتورهاي
باهمكاري فولاد مباركه اصفهان
DCد) طراحي و ساخت كانتكتورهاي

هـ ) تحليل و طراحي چرخ طيار جهت ذخيره انرژي
و ) طراحي و ساخت سيستم تعليق الكترومغناطيس خودرو
ز) طراحي ماشين هاي خطي القايي
ح ) طراحي و ساخت ژنراتور خطي رلكتانسي
ط ) تحليل وطراحي موتور القايي با يك روتور قفسه اي جديد
و..

مقالات علمي
الف ) داراي 60 مقاله تحقيقاتي در رشته برق ،الكترونيك، قدرت و كنترل در مجلات علمي و معتبر داخلي و خارجي
ب ) داراي دهها رساله و گزارش علمي و پژوهشي

تأليفات
 ترجمه سه جلد كتاب در رشته برق – ماشين هاي الكتريكي

 

سوابق و تجربيات در زمينه هاي مديريتي و اجرايي‌:
1. رياست دانشگاه صنعتي اصفهان به مدت 8.5 سال
2. رياست دانشگاه اصفهان و علوم پزشكي اصفهان به مدت 4 سال
3. معاونت مالي و اداري دانشگاه صنعتي اصفهان
4. شهردار اصفهان از سال 1382 تا سال 1394
5. عضو هيأت امناء دانشگاه اصفهان ازسال 82 (ادامه دارد)
6. عضو هيأت امناء دانشگاه صنعتي اصفهان ازسال 82 (ادامه دارد)
7. عضو شوراي آموزش و پرورش استان اصفهان ازسال 82 تاكنون
8. عضو شوراي آموزش و پرورش شهرستان اصفهان از سال 82 تاكنون
9. رييس هيأت امناء خانه رياضيات اصفهان
10. مدير مسئول روزنامه فرهنگي ،اجتماعي اصفهان زيبا
11. عضو شوراي عالي فرهنگي اجتماعي استان اصفهان
12. عضو گروه مشورتي شوراي عالي انقلاب فرهنگي به مدت سه سال
13. رييس هيأت مميزه دانشگاه صنعتي اصفهان به مدت 8.5 سال
14. عضو هيأت امناء دانشگاه هاي منطقه مركزي اصفهان به مدت 4 سال
15. دبير هيأت امناء دانشگاه هاي صنعتي اصفهان و كاشان به مدت 3سال
16. عضو اصلي انجمن كتابخانه هاي عمومي شهرستان اصفهان
17. رييس شوراي عالي دانشگاه و صنعت برق اصفهان
18. عضو انجمن علمي ،تحقيقاتي IEEE
19. عضو گروه برنامه ريزي آموزش عالي – برنامه اول توسعه
20. دبير فرهنگي منطقه مركزي انجمن اسلامي دانشجويان آمريكا و كانادا به مدت 2 سال
22. عضو تيم سه نفري تدوين آيين نامه مالي و معاملاتي دانشگاه هاي كشور
23. عضو شوراي مركزي جامعه اسلامي مهندسين كشور
24. دبير جامعه اسلامي مهندسين استان اصفهان
25. قائم مقام شوراي هماهنگي نيروهاي انقلاب اسلامي استان اصفهان
26. عضو بسيج مهندسين استان اصفهان
27. مسئول مركز پژوهشي قدرت دانشكده برق و كامپيوتر دانشگاه صنعتي اصفهان
28. عضو شوراي عالي ارتباط دانشگاه و صنعت كشور
29. عضو تيم چهارنفري بررسي مؤسسات علمي – تحقيقاتي روسيه ،اوكراين ،روسيه سفيد
30. مسئول برگزاري دومين دوره المپياد ورزشي خواهران كشور
31. رييس هيأت مديره سيمان اصفهان به مدت يكسال
32. عضو هيأت امناء حضرت زينب در اصفهان
33. عضوهيأت امناء و هيأت مديره مؤسسه فرهنگي مذهبي امام خميني (ره) و مصلي بزرگ اصفهان
33. مسئول گروه برق جهاد دانشگاهي استان اصفهان به مدت 2 سال
34. عضو گروه سه نفري ستاد سازندگي و آموزش وزارت نيرو به مدت 2 سال

35. عضو هيأت تحريريه مجله علمي ،پژوهشي استقلال دانشگاه صنعتي اصفهان

سوابق بين المللي:

1. ده سال اقامت درآمريكا جهت فعاليتهاي علمي وتحقيقاتي.
2. مسئول امور خاورميانه و همچنين مسئول امور آفريقاي بعثه مقام معظم رهبري بمدت 10 سال.
3. دبير فرهنگي شاخه مركزي انجمن دانشجويان آمريكا و كانادا به مدت 2 سال .
4. عضو واحد بين الملل بعثه مقام معظم رهبري به مدت 10 سال
5. نماينده وزارت فرهنگ و آموزش عالي در بررسي امور آموزشي كشورهاي بلاروس ، روسيه و اوكراين.
6. بررسي و تحقيق بر روي سازمانهاي منطقه اي بالاخص سازمانهاي منطقه اروپا و آتلانتيك.

كليه حقوق اين پايگاه متعلق به شهرداري شهر قم ميباشد.
Powered by DorsaPortal