رفتن به محتوای اصلی
۲۷ اردیبهشت, ۱۴۰۲ / ۱۰:۰۰

لزوم آزاد سازی 800 هکتار از زمین‌های شهرک دانشگاهی

مطلب بدون عنوان 1171
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر قم گفت: با آزادسازی بیش از 800 هکتار از زمین‌هایی که توسط مجموعه‌های دانشگاهی در حال حاضر فریز شده و دارای زیرساخت مورد نیاز است، می‌توانیم بسیاری از مشکلات مسکن ملی را در شهر قم حل کنیم.
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر قم با اشاره به امکان ساخت مسکن در زمین‌های در اختیار مجموعه‌های دانشگاهی، اظهار داشت: با آزادسازی بیش از 800 هکتار از زمین‌هایی که توسط مجموعه‌های دانشگاهی در حال حاضر فریز شده و دارای زیرساخت مورد نیاز است، می‌توانیم بسیاری از مشکلات مسکن ملی را در شهر قم حل و نیاز به هزینه مجدد استان و دولت نیست.

به گزارش شهرنیوز، روح الله امراللهی در هشتاد و هفتمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم که در ساختمان شهید باکری برگزار شد، به افزایش صدور پروانه ساختمانی توسط شهرداری قم اشاره کرد و اظهار داشت: در سال 1400 صدور پروانه بیش از  یک میلیون و 300 متر بوده است اما در سال 1401 این عدد به 1 میلیون و 960 متر بوده است که بیش از 600 هزار متر افزایش داشته است.

وی بیش از یک چهارم صدور پروانه را در طرح نهضت ملی مسکن اعلام کرد و افزود: عملکرد اداره کل راه شهرسازی باعث شده صدور پروانه در شهر قم 10 درصد افزایش پیدا کند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر قم ادامه داد: بیش از 130 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند و بیش از 60 هزار خانوار واریزی وجه داشته‌اند اما تأمین این مقدار مسکن نیاز به زیرساخت دارد.

به گفته وی با امکانات کنونی برای 30 هزار نفر امکان تأمین مسکن دولتی وجود دارد که این رقم پاسخگوی نیاز نیست.

 امرالهی با اشاره به امکان ساخت مسکن در زمین‌های در اختیار مجموعه‌های دانشگاهی، اظهار داشت: با آزادسازی بیش از 800 هکتار از زمین‌هایی که توسط مجموعه‌های دانشگاهی در حال حاضر فریز شده و دارای زیرساخت مورد نیاز است، می‌توانیم بسیاری از مشکلات مسکن ملی را در شهر قم حل و نیاز به هزینه مجدد استان و دولت نیست.

وی با اشاره به اینکه تبدیل این اراضی به فضای سبز ایده کارایی نیست تاکید کرد: در صورت ساخت فضای سبز هزینه نگهداری آن بسیار بالا بوده و در توان تأمین دولت و مجموعه‌های دانشگاهی نیست.

وی با اشاره به اینکه تراکم شهر قم از تراکم شهر تهران بیشتر است، بیان کرد: محدود شهر قم با شهرهایی مانند یزد و کرمان با 400 هزار نفر جمعیت یکسان است؛ درخواست ما این است که در جریان تدوین طرح جامع ساختاری راهبردی شهر قم این موضوع درنظر گرفته شود.

انتهای پیام/ن


منبع مطلب: شهرنیوز
https://qom.ir/uyNx