رفتن به محتوای اصلی
۱۶ بهمن, ۱۴۰۲ / ۱۵:۲۳
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور:

پیشرفت و عدالت مورد توجه مدیریت شهری قم است / لزوم توجه به ورزش و نشاط اجتماعی در قم

مطلب بدون عنوان 3625
مدیرحوزه‌های علمیه کشور با اشاره به اینکه مرکزیت حرم مطهر (س) و مدرسه فیضیه در قم باید حفظ شود، گفت: کار در قم کاری متفاوت است و خدمت در قم ارزش متفاوتی دارد و اکنون نیز پیشرفت و عدالتی که مجموعه مدیریت شهری به آن توجه دارد از اهمیت بسیاری برخوردار است.

به گزارش شهرنیوز، آیت الله علیرضا اعرافی امروز دوشنبه در آئین افتتاح، بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی ۵۷ پروژه بزرگ شهرداری قم با اعتباری بالغ بر ۱۰۵ هزار میلیارد ریال که در سالن همایش‌های شهرداری قم برگزار شد، ضمن تبریک مناسبت‌های ماه رجب و شعبان، اظهار کرد: باید تمام مردم قم قدردان افرادی باشیم که در راستای خدمت‌رسانی به مردم کوشا هستند.

وی جایگاه و ظرفیت تاریخی شهر قم را مدنظر نظر قرارداد و افزود: اگرچه قم نام کوتاهی دارد ولی تاریخ پرشکوه و بلندی پشت آن قرار دارد.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه مردم این سرزمین در تمام قرون و اعصار پیشگام حرکت‌های بزرگ در سطح ایران و جهان بوده‌اند، عنوان کرد: تمام شهروندان قم باید هویت قمی خود را حس و باور کرده و با تکیه بر آن، شهر قم را شکوفا کنند.

آیت الله اعرافی افزود: هویت قمی گرچه ذیل هویت ایرانی و ذیل هویت اسلامی است ولی همواره از معارف اهل بیت (ع) استقبال کرده و به شکل کانون گسترش علم و فرهنگ تبدیل شده است.

وجود بزرگ‌ترین حوزه علمیه جهان اسلام در قم
وی با اشاره این موضوع نشان دهنده استعداد ناب معنوی، فرهنگی و علمی مردمان این سرزمین است، خاطرنشان کرد: در یکصد سال اخیر حوزه علمیه قم به عنوان بزرگ‌ترین حوزه علمیه جهان اسلامی معرفی و نظریه‌های کلانی مانند انقلاب اسلامی در این شهر تولید شد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه قم تولید کننده نقشه بزرگ فکری و معرفتی برای ایران و جهان شد، افزود: با رهبری امام (ره) و پیشگامی قم این نظریه به میدان عمل آمد.

آیت الله اعرافی با اشاره به اینکه قم کانون آغاز کننده فکر انقلاب اسلامی بود، یادآور شد: جوانان قم، طلاب قم، اصناف و بازاریان قم پیشگام این حرکت بودند و در ایام دهه مبارک فجر یاد تمام این افراد را گرامی می‌داریم.

فرهنگ غنی قم به حوزه اختصاص ندارد
وی با بیان اینکه امروز در شهری حضور داریم که بر این تاریخ غنی و پربار تکیه زده است، اظهار کرد: این سرمایه بزرگ اختصاص به حوزه قم ندارد بلکه فرهنگ قم و مردم هوشیار و بصیر قم بودند که این حوزه در فکر، فرهنگ و پشتیبانی آن‌ها شکل گرفت.

امام جمعه قم با اشاره به اینکه باید به این مردم و شهر افتخار کنیم، مطرح کرد: کار در قم کاری متفاوت است و ارزش خدمت در قم متفاوت است.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه قم نقش کانونی در انقلاب اسلامی دارد، عنوان کرد: شهر قم امروز نیز یک کانون فعال و اثرگذار در سراسر ایران و جهان است.

وی با اشاره به اینکه از سراسر ایران و جهان نخبگانی در قم حضور دارند، خاطرنشان کرد: به همین منظور باید به تمام افرادی که به فرهنگ، منطق و گفتمان قم خدمت می‌کنند، تقدیر کرد.

مدیریت شهر قم مبتنی بر نگاه راهبردی باشد
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه باید ادوار پیشین را قدر دانسته و تحلیل کنیم، یادآور شد: در قم باید نگاه کلان، راهبردی و برنامه مبتنی بر تحلیل درست حاکم باشد.

آیت الله اعرافی با اشاره به اینکه فرهنگ محوری در تمام محورها نکته مهمی است، بیان کرد: فرهنگ در تمام ابعاد باید مورد توجه قرار بگیرد و اگرچه اقدامات خوبی انجام شده است ولی باید تقویت شود.

وی با بیان اینکه بحث ورزش نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است، افزود: جوانان و بانوان بسیار مهم هستند و بانوان قم اگرچه باید پیشگامان عفاف و حجاب در کشور باشند، باید بسترهای مناسب برای نشاط بانوان نیز فراهم شود.

امام جمعه قم با اشاره به اینکه محوریت مرکزیت حرم مطهر (س) و مدرسه فیضیه باید حفظ شود، اظهار کرد: پیشرفت و عدالت که مجموعه مدیریت شهری به آن توجه داشته از اهمیت بسیاری برخوردار است.

تحول در فضای سبز شهر قم
آیت الله اعرافی با بیان اینکه فضای سبز شهر قم تحول پیدا کرده است، مطرح کرد: سلامت اداری در فرآیندهای اداری و گردش‌های کاری وظیفه تمام مدیران است که باید به طور ویژه از آن حفاظت کنند.

وی با اشاره به اینکه باید آینده‌نگری داشته باشیم، عنوان کرد: برای آینده باید ضمن برنامه‌ریزی مناسب، نیروهای توانمند نیز تربیت شوند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه نیازمند آسیب‌شناسی، نقد و اصلاح هستیم، خاطرنشان کرد: باید دریچه ذهن ما برای شنیدن، گفت‌وگو با شهروندان و نخبگان و آسییب‌ها باز باشد.

آیت الله اعرافی با اشاره به اینکه تمام موفقیت‌ها با مشارکت مردم محقق خواهد شد، یادآور شد: اگر با مردم همراه شده و کار را به خود آن‌ها بسپاری قطعاً موفقیت بیش‌تری خواهیم داشت.


منبع مطلب: شهرنیوز
https://qom.ir/KfPvU